музей авіації та космонавтики

Ідею створення при Міському клубі юних техніків «Кварц» Музею авіації та космонавтики було розглянуто та ухвалено на сесії Міської ради і 2 жовтня 1999 року, майже через два роки після польоту Леоніда Каденюка, на День міста Чернівці, був відкритий і почав діяти музей авіації та космонавтики.
Ця подія зібрала величезну аудиторію гостей та мешканців міста. 
Серед почесних гостей – перший космонавт незалежної України Леонід Каденюк, заступник Генерального директора Національного космічного агентства України (НКАУ) Едуард Кузнєцов, делегації з Польщі, м.Києва.
Честь перерізати стрічку, відкриваючи Чернівецький музей авіації та космонавтики, випала голові Обласної державної адміністрації Теофілу Бауеру, першому льотчику – космонавту незалежної України Леоніду Каденюку та міському голові Миколі Федоруку.

З вітальними словами до учасників заходу виступили заступник Голови Національного космічного агенства України Едуард Кузнєцов, льотчик-космонавт Леонід Каденюк, міський голова Микола Федорук, завідуючий музеєм Володимир Язилець, інші посадові особи та гості…

       Експозиція музею авіації та космонавтики складається з двох постійно діючих розділів, та експозицій, що розгортаються з приводу відзначення різноманітним подіям.

       На першому поверсі музею розгорнута експозиція, яка висвітлює історію шляху людства до польотів у повітря.
Відвідувачі мають змогу ознайомитись з історією повітроплавання, починаючи від повітряних куль братів Монгольф’є, газонаповнених куль професора Шарля, перших дирижаблів до велетенських літаючих кораблів легше за повітря – дирижаблів графа Цепеліна.
       Поштові марки та листівки повідомляють про експедиції на Північний полюс під керівництвом Руала Амундсена  та Умберто Нобіле трагедію дирижабля «Італія», переможну арктичну одисею дирижабля «Граф Цепелін», тощо.Історія літаючих апаратів важче за повітря починається з «летательного снаряда» О.Ф.Можайського та аероплана братів Райт. Безліч моделей літаків Першої Світової війни в масштабах 1:72, 1:48, 1:32, літаки «Bleriot XI» конструктора  та  пілота  Луї Блеріо,  на якому  він вперше в світі в  1909 році перелетів через Ламанш, та «Ryan «Spirit of St.Louis» пілота Чарльза Ліндберга на якому в 1927 році здійснено переліт через Атлантичний океан.
       Моделі літаків, які є точними копіями історичних апаратів, показують весь шлях розвитку авіації: війна в Іспанії, ІІ Світова війна,  Велика Вітчизняна війна, післявоєнні роки, Корея і В’єтнам, Мальвінські острови, Афганська війна, операція «Буря в пустелі» та Чечня, Югославія та знов Афганістан – вже 2001 року, І-16 «Моска» та СБ-2 «Катюшка», «Спітфайри» та «Messershmitt» , ЛаГГи, Ла, Як та «Fokke Wolf»и, Іл.-2 та «Хейнкелі» ,Туполєви та Юнкерси, «Суперфортеці» В-17, «Стратофортресс», «Фантом» та «Харрієр», МіГи всіх модифікацій та років, сучасні F-14, F-15, F–16, F-18, F-117 , виконаний за технологією Стелс, Ту-22М-3, «Апач», Мі-24, Мі-28 та Ка-50 «Чорна акула» – це далеко не повний список моделей, що експонуються.
       Експозиція другого поверху присвяче-на космічним дослідженням.
       Відвідувачі мають змогу ознайомитись з фотокартками та документами про перші роботи в галузі космічних досліджень тео-ретиків космонавтики К.Ціолковського, Ф.Цандера, Р.Годдарда, Ю.Кондратюка.
Початок космічної ери – 4 жовтня 1957 року представляють не тільки документи, а й моделі першого в світі штучного супутника Землі ПС-1, третього штучного супутника (ИСЗ – 3) – першої наукової лабораторії на орбіті, фото-ілюстрації польоту першої тварини в космос – собаки Лайки.
       Велика частина експозиції присвячена польоту в космос на космічному кораблі-супутнику «Восток» 12 квітня 1961 року першого представника людства – Юрія Гагаріна, польотам космонавтів Г.Тітова, А.Ніколаєва, П.Поповича, В.Биковського та першої жінки – космонавта – В.Терешкової.
       Друга частина експозиції присвячена польотам космічних кораблів «Восход» з трьома членами екіпажу (В.Комаров, К.Феоктістов, Б.Єгоров) та «Восход-2» (О.Бєляєв, О.Леонов) та першому виходу людини у відкритий космос, який здійснив льотчик – космонавт СРСР Олексій Леонов. 
       Багато вичерпної інформації надається  про програму «Інтеркосмос»  та  про багаторічну роботу станції «Мир». 
Багато матеріалів зібрано про космічні програми США, починаючи від двох суборбітальних польотів американців, польоту першого астронавта США Джона Глена на космічному кораблі «Джеміні» – до польотів на орбітальних кораблях «Space Shuttle».
3 листопада 2011 року на честь святкування 100-річного ювілею видатного конструктора ракетно-космічної техніки М.К.Янгеля, відбулося відкриття нової  виставкової зали «Україна – космічна держава».
       У залі  представлені досягнення України в засвоєнні Космосу, починаючи з початку космічної ери до наших днів. Традиційну стрічку перерізав перший льотчик-космонавт України, Герой України Л.К.Каденюк.   Учасниками  у цій події були почесні гості конференції:  Е.І.Кузнєцов, радник Голови Державного космічного агентства України; О.В.Петров, Голова Правління Українського молодіжного аерокосмічного об’єднання «Сузір’я» (УМАКО «Сузір’я»), народний депутат України ІІІ – IV скликання, заслужений працівник ракетно-космічної галузі України; Б.Г.Лапідус, заслужений випробувач космодрому «Байконур» С.О.Дячков, виконавчий директор УМАКО «Сузір’я». 
       Музей постійно організовує виставки, присвячені видатним подіям в історії людства, нашої держави. 
    – Виставка, присвячена  100-річчю польоту літака братів Райт – «100 років з Дня народження авіації» (грудень 2003 р.).
    – Виставки, присвячені 40-, 45 та 50-річчю польоту Юрія Гагаріна (квітень 2001, 2006 та 2011 рр.).
     – Виставка, присвячена 100-річчю з Дня народження авіаконструктора О.Антонова (лютий 2006 р.).
     – Виставка, присвячена  100-річчю з Дня народження засновника практичної космонавтики С.П.Корольова (січень 2007 р.) 
     – Виставка, присвячена 90-річчю з дня народження льотчика-космонавта Георгія 
        Тимофійовича Берегового (квітень 2011 р.)
     – Виставка, присвячена  50-річчю польоту П.Р.Поповича (2012 р.) 
     – Виставка фото робіт чернівецького фотохудожника В’ячеслава Тарновецького, фотоаматорів міста та юних фотолюбителів.
     – Виставки до Дня Перемоги та  Дня Збройних сил України. 
     – Щорічні виставки учасників відкритого міського конкурсу «Космос».
     – Виставка фото робіт учнівської молоді, присвячена 600-річчю м.Чернівців (2008 рік).
     – Виставка фото робіт  учасника антарктичних експедицій, чернівчанина 
       І.Гвоздовського «Антарктида» (2009 рік). Тематика роботи І.Гвоздовського під час 
       роботи в Антарктиці пов’язана з окремими питаннями космічної діяльності людства
    – Виставка фото робіт учнівської молоді, присвячена 65-й річниці Дня Перемоги у Великій вітчизняній війні (2010 рік).

Чернівецький центр юних техніків імені Леоніда Костянтиновича Каденюка
Офіційне інтернет-представництво