ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ МУЗЕЙ АВІАЦІЇ та КОСМОНАВТИКИ

      19 листопада 1997 року з стартового ком-плексу В-39 космічного центру ім.Кенеді на ми-сі Канаверал (США) стартував космічний кора-бель багаторазового використання  «Space Shuttle» – «Columbia» для виконання місії STS-87.

        До складу міжнародного екіпажу корабля «Columbia» входили чотири американські астронавти, астронавт з Японії та громадянин України Леонід Каденюк. Леонід Каденюк – став першим льотчиком-космонавтом незалежної України.

        Через рік після польоту в жовтні 1998 року Леонід Каденюк відвідав Буковину. 

        Під час перебування в Чернівцях, разом із заступником Генерального директора Національного космічного агентства України (тепер-Державне космічне агентство України) Едуардом Кузнєцовим, відбулась зустріч із вихованцями Міського клубу юних техніків «Кварц» (тепер – Чернівецький центр юних техніків імені Леоніда Костянтиновича Каденюка), переважна більшість яких захоплювалася авіаційною та ракетною технікою.

         Під час цієї зустрічі виникла ідея створити в Чернівцях музей авіації та космонавтики, як символ того, що перший космонавт народився в Чернівецькій області.

         Ідею було підтримано Обласною держадміністрацією та міською владою м.Чернівців.

Леонід Каденюк з вихованцями клубу юних техніків «Кварц». 
30 жовтня 1998 року.
Леонід Каденюк з вихованцями клубу юних техніків «Кварц». 30 жовтня 1998 року.

Відкриття музею.

    2 жовтня 1999 року, майже через два роки після польоту Леоніда Каденюка, на День міста Чернівці, був відкритий і почав діяти музей авіації та космонавтики.

547567
Церемонія відкриття музею ( 2.10.1999 року).

         Честь перерізати стрічку, відкриваючи Чернівецький музей авіації та космонавтики, випала голові Обласної державної адміністрації Теофілу Бауеру, першому льотчику – космонавту незалежної України Леоніду Каденюку та міському голові Миколі Федоруку.

Перший космонавт незалежної України Л.Каденюк (в центрі), голова Обласної державної адміністрації Т.Бауер (ліворуч), міський голова М.Федорук (праворуч).

Експозиція музею.

         Експозиція музею авіації та космонавтики складається з двох постійно діючих  розділів, та експозицій, що розгортаються з приводу відзначення різноманітним подіям.

РОЗДІЛ

« Історія розвитку авіації».

         Відвідувачі мають змогу ознайомитись з історією повітроплавання, починаючи від повітряних куль братів Монгольф’є, газонаповнених куль професора Шарля, перших дирижаблів до велетенських літаючих кораблів легше за повітря – дирижаблів графа Цепеліна.

         Поштові марки та листівки повідомляють про експедиції на Північний полюс під керівництвом Руала Амундсена  та Умберто Нобіле трагедію дирижабля «Італія», переможну арктичну одисею дирижабля «Граф Цепелін», тощо.

          Історія літаючих апаратів важче за повітря починається з «летательного снаряда» О.Ф.Можайського та аероплана братів Райт. Безліч моделей літаків Першої Світової війни в масштабах 1:72, 1:48, 1:32, літаки «Bleriot XI» конструктора  та  пілота  Луї Блеріо,  на якому  він вперше в світі в  1909 році перелетів через Ламанш, та «Ryan «Spirit of St.Louis» пілота Чарльза Ліндберга на якому в 1927 році здійснено переліт через Атлантичний океан.

Вигляд частини експозиції
Вигляд частини експозиції
Аероплан «Flayer» братів Райт. Перший в світі політ. 1903 рік
Аероплан «Flayer» братів Райт. Перший в світі політ. 1903 рік
Планер Отто Лілієнталя
Планер Отто Лілієнталя
Літак «Bleriot XI» конструктора та пілота Луї Блеріо, 1909 рік
Літак «Bleriot XI» конструктора та пілота Луї Блеріо, 1909 рік

        Рекордні перельоти тридцятих років В.Чкалова, Байдукова, Бєлякова, М.Раскової, П.Осипенко, підкорення швидкості 500 км./год., кубок Шнейдера, ре-корди висоти та тривалості польотів – про все це можна дізнатись з більш ніж 2500 моделей, значків, листівок, фотографій, інших документів.

       Моделі літаків, які є точними копіями історичних апаратів, показують весь шлях

розвитку авіації: війна в Іспанії, ІІ Світова війна,  війна між СРСР та Германією 1941-45 рр., післявоєнні роки, Корея, В’єтнам, Афганська війна, операція «Буря в пустелі», І-16 «Моска» та СБ-2 «Катюшка», «Спітфайри» та «Messershmitt» , ЛаГГи, Ла, Як та «Fokke Wolf»и, Іл.-2 та «Хейнкелі» ,Туполєви та Юнкерси, «Суперфортеці» В-17, «Стратофортресс», «Фантом» та «Харрієр», МіГи всіх модифікацій та років, сучасні F-14, F-15, F–16, F-18, F-117, Ту-22М-3, «Апач», Мі-24, Мі-28 та Ка-50 – це далеко не повний список моделей, що експонуються.

        Крім моделей для огляду виставлено вузли, запчастини, прилади справжніх літаків різних часів, ці експонати відвідувачам хазяї дозволяють навіть розглядати в руках. Особливий інтерес викликають повітряний гвинт винищувача «Фоккер» 1928 року та прилад, який всі звикли називати «Чорний ящик».

Моделі літаків ІІ Світової війни

Деталі справжніх літаків

Моделі літаків 1950х-1990х років

Сучасна авіація

РОЗДІЛ

«Космічні дослідження»

Вітрина з моделями перших ракет. Праворуч-одна з перших ракет С.П.Корольова.

 

             Відвідувачі мають змогу ознайомитись з фото та документами про перші роботи в галузі космічних дослід-жень теоретиків космонавтики К.Ціол-ковського, Ф.Цандера, Р.Годдарда, Ю.Кондратюка.

 

Модель першого штучного супутника Землі ПС-1.

              Початок космічної ери – 4 жовтня 1957 року представлено документами і мо-делями першого в світі штучного супутника Землі ПС-1, третього штучного супутника (ИСЗ – 3) – першої наукової лабораторії на орбіті, фотоілюстраціями польоту в космос першої тварини – собаки Лайки.

             Велика частина експозиції присвя-чена польоту в космос на космічному ко-раблі-супутнику «Восток» 12 квітня 1961 року першого представника людства – Юрія Гагаріна, польотам космонавтів Г.Тітова, А.Ніколаєва, П.Поповича, В.Биковського та першої жінки – космонавта – В.Терешкової.

            Чстина експозиції присвячена по-льотам космічних кораблів «Восход» з трьома членами екіпажу (В.Комаров, К.Фе-октістов, Б.Єгоров) та «Восход-2» (О.Бєля-єв, О.Леонов) та першому виходу людини у відкритий космос, який здійснив льотчик – космонавт СРСР Олексій Леонов.

Фрагмент експозиції, присвяченої польотам космічних кораблів «Восток» та «Восход».
Модель КК «Восток».
Модель КК «Восход».

         Історія польотів космічних кораблів «Союз» починається з польоту В.Комарова і дає можливість простежити всі досягнення, які зробили екіпажі космічних кораблів серії «Союз», «Союз Т», «Союз ТМ» – це перші  стиковки в космосі, перехід космо-навтів з одного  корабля в інший, робота на борту орбітальних станцій серії «Салют».        

Фрагмент експозиції, присвяченої програмі «Союз».

       Багато вичерпної інфор-мації надається  про програму «Інтеркосмос»  та  про багато-річну роботу станції «Мир».

Модель КК «Союз».

                   Космічна експозиція музею авіації та космонавтики – це не тільки досягнення в космосі колишнього СРСР.

           Багато матеріалів зібрано про космічні програми США, починаючи від двох суборбітальних польотів американців, польоту першого астрона-вта США Джона Глена на космічному кораблі «Джеміні» – до польотів на орбітальних кораблях «Space Shuttle».

Частина експозиції, що присвячена космічним програмам США «Mercury» та  «Gemini»

Космічна програмам США «Apollo».

       Експедиції на Місяць на космічних кораблях «Apollo», перша людина, яка ступила на поверхню супутника Землі – Місяць – Нейл Амстронг, дослідження Місяця автоматичними космічними станціями СРСР, сумісна програма СРСР та США ЕПАС на кораблях «Союз» – «Apollo». Це марки, поштові листівки, значки, плакати, фотокартки та масштабні моделі.

Модель АМС «Луна-9», СРСР, 1966 рік.

Експозиція «Україна – космічна держава»

     3 листопада 2011 року на честь святкування 100-річного ювілею видатного конструктора ракетно-космічної техніки М.К.Янгеля, відбулося відкриття нової  виставкової зали «Україна – космічна держава».

     В залі  представлені досягнення України в засвоєнні Космосу, починаючи з початку космічної ери до наших днів. Традиційну стрічку перерізав перший льотчик-космонавт України, Герой України Л.К.Каденюк.   Учасниками  у цій події були почесні гості конференції:  Е.І.Кузнєцов, радник Голови Державного космічного агентства України; О.В.Петров, Голова Правління Українського молодіжного аерокосмічного об’єднання «Сузір’я» (УМАКО «Сузір’я»), народний депутат України ІІІ – IV скликання, заслужений працівник ракетно-космічної галузі України; Б.Г.Лапідус, заслужений випробувач космодрому «Байконур» С.О.Дячков, виконавчий директор УМАКО «Сузір’я».

Відкриття залу «Україна – космічна держава»

Експозиція зали «Дослідження Сонячної системи»

Фрагменти експозиція зали «Дослідження Сонячної системи»

Чернівецький центр юних техніків імені Леоніда Костянтиновича Каденюка
Офіційне інтернет-представництво